Wpływ na bezpieczeństwo


Z systemem TruckSafe „Zadabaj o bezpieczeństwo” unikniesz wszystkich opisywanych poniżej usterek i bezpiecznie dojedziesz do celu.

Zapieczony zacisk hamulcowy powoduje wzrost temperatury koła prowadzący do pożaru. Wczesne wykrycie takiej usterki przez kierującego 40 tonową ciężarówką jest niemal niemożliwe.Innym rodzajem usterki jest awaria siłownika hamulcowego, w takim wypadku temperatura rośnie nie na kole którego usterka dotyczy lecz po przeciwnej stronie która przejmuje siłę hamowania.
Ponad to przegrzewanie hamulców powoduje niedrożny otwór kompensacyjny w pompie hamulcowej, za mały luz między popychaczem i tłokiem pompy hamulcowej, osłabione sprężyny odwodzące szczęk hamulca bębnowego.Szczególnie niebezpieczna jest eksplozja koła skrętnego ciężarówki. Kierowca w takiej sytuacji zazwyczaj traci panowanie nad pojazdem taranując przy tym samochody przejeżdżające obok.

„Siła eksplozji może urwać głowę motocykliście przejeżdżającemu obok TIR-a”
(źródło focus.pl)
„Kobieta ogłuchła na jedno ucho po tym, jak w przejeżdżającej obok ciężarówce Tatra pękła opona” 
(źródło epoznan.pl)
Huk może również zdezorientować samochody jadące blisko ciężarówki a to może doprowadzić do katastrofy w ruchu lądowym.Innym równie niebezpiecznym zagrożeniem jest pożar, oprócz eksplozji opony pojawia się trudny do opanowania ogień.
Szczególnie niebezpieczne są pożary cystern i naczep przewożących materiały wybuchowe i niebezpieczne. 

Oszczędności

Wystrzał lub pożar opony w samochodzie ciężarowym powoduje nie tylko zagrożenie życia użytkownikom ruchu drogowego ale także wiąże się ze sporymi kosztami.
Wystrzał opony wiąże się z wymianą jednej lub dwóch opon. Dodatkowym kosztem przy wystrzale opony może być wymiana uszkodzonego błotnika lub świateł. Koszty naprawy mogą sięgać nawet 6000zł.
Przy pożarze opony koszty są jeszcze większe, pożar może całkowicie zniszczyć pojazd lub naczepę a także ładunek. O każdym takim incydencie należy powiadomić Transportowy Dozór Techniczny.
Wystrzał jak i pożar opony oprócz bezpośrednich kosztów pociąga za sobą ryzyko wypadku drogowego, po którym koszty także są ogromne.
Oprócz minimalizacji powyższych zdarzeń system Truck safe pozwala na wczesną diagnozę wadliwego działania układu hamulcowego.
Wadliwie działający siłownik hamulcowy to częsta przyczyna nierównomiernego rozkładania się sily hamowania co prowadzi do nierównomiernego zużycia części ekspolatacyjnych takich jak klocki i tarcze hamulcowe a także same opony.
W takim przypadku zazwyczaj należy wymienić części z obu stron Koszty mogą przekroczyć 1000zł.
500zł (wymiana pary klocków hamulcowych)
500zł wymiana pary tarcz hamulcowych
200 zł (wymiana siłownika hamulcowego)
Dzięki Truck Safe opony, klocki oraz tarcze hamulcowe będą równomiernie się zużywać.
System trucksafe jest w stanie wykryć przegrzewanie się kół w skutek zbyt niskiego ciśniena w oponach lub zatarcia się łożysk w kole.